Vishay/Dale CRCW12061M18FKEA
CRCW12061M18FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061M18FKEA
Brief Description
RES SMD 1.18M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12061M18FKEA.pdf
Availability of CRCW12061M18FKEA
QUANTITY
CRCW12061M18FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061M18FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12061M18FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061M18FKEA
Related LinksCRCW1206, CRCW12061M18FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061M18FKEA Details Description
Related parts for CRCW12061M18FKEA
RES SMD 18.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOX ALUM NAT 1.97"L X 1.77"W datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN SOCKET 24-30AWG GOLD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC SIMPLEX datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN SCART LEFT ANGLE 21POS PCB datasheet.pdf