Vishay/Dale CRCW12061R00FKEC
CRCW12061R00FKEC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061R00FKEC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12061R00FKEC.pdf
Availability of CRCW12061R00FKEC
QUANTITY
CRCW12061R00FKEC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061R00FKEC
Internal Part NumberEIS-CRCW12061R00FKEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061R00FKEC
Related LinksCRCW1206, CRCW12061R00FKEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061R00FKEC Details Description
Related parts for CRCW12061R00FKEC
FIXED IND 120UH 5.1A 47 MOHM TH datasheet.pdf
IC CHARGER BATT DUAL LI-ON 10MLP datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 30A datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
SPOX 3.96 REC HOUSING datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.35A 202 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC MOST CLOCK INTERFACE 24TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf