Vishay/Dale CRCW12061R27FKEA
CRCW12061R27FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061R27FKEA
Brief Description
RES SMD 1.27 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12061R27FKEA.pdf
Availability of CRCW12061R27FKEA
QUANTITY
CRCW12061R27FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061R27FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12061R27FKEA
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061R27FKEA
Related LinksCRCW1206, CRCW12061R27FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061R27FKEA Details Description
Related parts for CRCW12061R27FKEA
IC DAC 12BIT SRL INP MULT 16SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRI-STATE 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 15 SAU 12CK datasheet.pdf
YELLOW SHRINK TRAK .125" 250/BX datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.5A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
350 TB SPR CLA 180D A/T datasheet.pdf
IC AMP LNA GPS W/FILTER datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A 6LFCSP datasheet.pdf