Vishay/Dale CRCW120620K0DHEAP
CRCW120620K0DHEAP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120620K0DHEAP
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120620K0DHEAP.pdf
Availability of CRCW120620K0DHEAP
QUANTITY
CRCW120620K0DHEAP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120620K0DHEAP
Internal Part NumberEIS-CRCW120620K0DHEAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120620K0DHEAP
Related LinksCRCW1206, CRCW120620K0DHEAP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120620K0DHEAP Details Description
Related parts for CRCW120620K0DHEAP
CONN EDGECARD 36POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CHROMALIT ROUND 70CRI 61.5MM DIA datasheet.pdf
CONN FPC TOP 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XTE 457.5NM ROY BL 550MW SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.6UH 8.2A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A 6SOT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf