Vishay/Dale CRCW1206243KFKEA
CRCW1206243KFKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206243KFKEA
Brief Description
RES SMD 243K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206243KFKEA.pdf
Availability of CRCW1206243KFKEA
QUANTITY
CRCW1206243KFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206243KFKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW1206243KFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206243KFKEA
Related LinksCRCW1206, CRCW1206243KFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206243KFKEA Details Description
Related parts for CRCW1206243KFKEA
BUMPER CYLIN 0.718" DIA BLACK datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 12W STER 9SIL datasheet.pdf
IC SRL/PARALLEL CONV 8BIT 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY BCD 10POS SMD 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P3T datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 31C P 18" WHT JACKP NI datasheet.pdf