Vishay/Dale CRCW1206261RFKEA
CRCW1206261RFKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206261RFKEA
Brief Description
RES SMD 261 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206261RFKEA.pdf
Availability of CRCW1206261RFKEA
QUANTITY
CRCW1206261RFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206261RFKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW1206261RFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206261RFKEA
Related LinksCRCW1206, CRCW1206261RFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206261RFKEA Details Description
Related parts for CRCW1206261RFKEA
ADAPTER MINI SCSI ANGLED PLASTIC datasheet.pdf
LED 5MM VERT RED/GRN DIFF PCMNT datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 8UMAX datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SUB-MINIATURE SNAP ACTING SWITCH datasheet.pdf
RES 43.0 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC PROCESSOR 6-CORE 783FCPBGA datasheet.pdf
RES 12.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CLAMP FLAT/RND ADH MNT NATURAL datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf