Vishay/Dale CRCW120629K4FKEA
CRCW120629K4FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120629K4FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 29.4K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120629K4FKEA.pdf
Availability of CRCW120629K4FKEA
QUANTITY
CRCW120629K4FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120629K4FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW120629K4FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120629K4FKEA
Related LinksCRCW1206, CRCW120629K4FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120629K4FKEA Details Description
Related parts for CRCW120629K4FKEA
Crystal 11.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 17-19AWG .187 datasheet.pdf
MARKER CARD UNPRINTED PLASTIC datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 100K 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf