Vishay/Dale CRCW12062M55FKEA
CRCW12062M55FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12062M55FKEA
Brief Description
RES SMD 2.55M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12062M55FKEA.pdf
Availability of CRCW12062M55FKEA
QUANTITY
CRCW12062M55FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12062M55FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12062M55FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12062M55FKEA
Related LinksCRCW1206, CRCW12062M55FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12062M55FKEA Details Description
Related parts for CRCW12062M55FKEA
DIODE ZENER 13V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 5/64" 3.5" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 786KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES 237 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1W DO214AC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf