Vishay/Dale CRCW12062R49FNEA
CRCW12062R49FNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12062R49FNEA
Brief Description
RES SMD 2.49 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12062R49FNEA.pdf
Availability of CRCW12062R49FNEA
QUANTITY
CRCW12062R49FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12062R49FNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12062R49FNEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12062R49FNEA
Related LinksCRCW1206, CRCW12062R49FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12062R49FNEA Details Description
Related parts for CRCW12062R49FNEA
CONN TERM BLOCK 5.08"SIDE 20POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V datasheet.pdf
LED OSLON COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 4.7PF 16V 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 1.929A 33 MOHM datasheet.pdf
CABLE TIE 30LB. 5.83" ORANGE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD80 datasheet.pdf