Vishay/Dale CRCW120636M0JPTAHR
CRCW120636M0JPTAHR picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120636M0JPTAHR
Brief Description
RES SMD 36M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120636M0JPTAHR.pdf
Availability of CRCW120636M0JPTAHR
QUANTITY
CRCW120636M0JPTAHR Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120636M0JPTAHR
Internal Part NumberEIS-CRCW120636M0JPTAHR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120636M0JPTAHR
Related LinksCRCW12063, CRCW120636M0JPTAHR Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120636M0JPTAHR Details Description
Related parts for CRCW120636M0JPTAHR
VARISTOR 162V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN RCPT 90POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
METRAL HDR RA PF 5X6 datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT W/O INDICATOR 125V datasheet.pdf
RES SMD 19.6KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT +LOCK 3CKT .093 datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 178 TYPEA 13POS datasheet.pdf
RES 232K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf