Vishay/Dale CRCW120636R0FKEA
CRCW120636R0FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120636R0FKEA
Brief Description
RES SMD 36 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120636R0FKEA.pdf
Availability of CRCW120636R0FKEA
QUANTITY
CRCW120636R0FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120636R0FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW120636R0FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120636R0FKEA
Related LinksCRCW1206, CRCW120636R0FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120636R0FKEA Details Description
Related parts for CRCW120636R0FKEA
IC DAC AUDIO 24BIT 6CH 48LQFP datasheet.pdf
CONN DSUB MALE 25POS CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V NP0 2220 datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS VERT MINI-UMNL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DIP CABLE 16POS datasheet.pdf