Vishay/Dale CRCW1206453KFKEA
CRCW1206453KFKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206453KFKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 453K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206453KFKEA.pdf
Availability of CRCW1206453KFKEA
QUANTITY
CRCW1206453KFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206453KFKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW1206453KFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)453k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206453KFKEA
Related LinksCRCW1206, CRCW1206453KFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206453KFKEA Details Description
Related parts for CRCW1206453KFKEA
CAP FILM 0.82UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS .100" DL SMD RA datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 31.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf