Vishay/Dale CRCW120649K9FKEB
CRCW120649K9FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120649K9FKEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120649K9FKEB.pdf
Availability of CRCW120649K9FKEB
QUANTITY
CRCW120649K9FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120649K9FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW120649K9FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120649K9FKEB
Related LinksCRCW1206, CRCW120649K9FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120649K9FKEB Details Description
Related parts for CRCW120649K9FKEB
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 4POS GOLD T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .049 SMD R/A TIN datasheet.pdf
RES 91.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR 1.6MM CHIPLED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf