Vishay/Dale CRCW120661R9FKEB
CRCW120661R9FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120661R9FKEB
Brief Description
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120661R9FKEB.pdf
Availability of CRCW120661R9FKEB
QUANTITY
CRCW120661R9FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120661R9FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW120661R9FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120661R9FKEB
Related LinksCRCW1206, CRCW120661R9FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120661R9FKEB Details Description
Related parts for CRCW120661R9FKEB
TRIAC ALTERNISTOR 800V 12A TO220 datasheet.pdf
OSC VCXO 819.2MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 44.8K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R 1825 datasheet.pdf
SSD 2 GB MINIBLADE IT CLASS3 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf