Vishay/Dale CRCW12066K80FKEA
CRCW12066K80FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12066K80FKEA
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12066K80FKEA.pdf
Availability of CRCW12066K80FKEA
QUANTITY
CRCW12066K80FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12066K80FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12066K80FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12066K80FKEA
Related LinksCRCW1206, CRCW12066K80FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12066K80FKEA Details Description
Related parts for CRCW12066K80FKEA
RES SMD 1.3M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BOARD EVALUATION KSZ8695P-MDP datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
VARISTOR 6V 250A DISC 10MM datasheet.pdf
RES 470 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 59 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf