Vishay/Dale CRCW12066K80JNEA
CRCW12066K80JNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12066K80JNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12066K80JNEA.pdf
Availability of CRCW12066K80JNEA
QUANTITY
CRCW12066K80JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12066K80JNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12066K80JNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12066K80JNEA
Related LinksCRCW1206, CRCW12066K80JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12066K80JNEA Details Description
Related parts for CRCW12066K80JNEA
CONN RCPT .100" 94POS DL 30GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN IDC HOUSING 3POS 18AWG T/H datasheet.pdf
PICOFLEX SMT HEADER 4CKT datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf