Vishay/Dale CRCW12066M98FKEA
CRCW12066M98FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12066M98FKEA
Brief Description
RES SMD 6.98M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12066M98FKEA.pdf
Availability of CRCW12066M98FKEA
QUANTITY
CRCW12066M98FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12066M98FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12066M98FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12066M98FKEA
Related LinksCRCW1206, CRCW12066M98FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12066M98FKEA Details Description
Related parts for CRCW12066M98FKEA
IC MPU/RESET CIRC 4.50V SC70-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1/4W 1220 datasheet.pdf
RES SMD 1.62KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf