Vishay/Dale CRCW121018K2FKEA
CRCW121018K2FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121018K2FKEA
Brief Description
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW121018K2FKEA.pdf
Availability of CRCW121018K2FKEA
QUANTITY
CRCW121018K2FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121018K2FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW121018K2FKEA
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121018K2FKEA
Related LinksCRCW1210, CRCW121018K2FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121018K2FKEA Details Description
Related parts for CRCW121018K2FKEA
IC RELAY PWR 400V 150MA THIN TR datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf