Vishay/Dale CRCW121025R5FKEA
CRCW121025R5FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121025R5FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW121025R5FKEA.pdf
Availability of CRCW121025R5FKEA
QUANTITY
CRCW121025R5FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121025R5FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW121025R5FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121025R5FKEA
Related LinksCRCW1210, CRCW121025R5FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121025R5FKEA Details Description
Related parts for CRCW121025R5FKEA
RES SMD 32.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SOD123FL datasheet.pdf
RES SMD 11.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ANT WHIP 1/4W 470-490MHZ CHROME datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf