Vishay/Dale CRCW12102K49FKEA
CRCW12102K49FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12102K49FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW12102K49FKEA.pdf
Availability of CRCW12102K49FKEA
QUANTITY
CRCW12102K49FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12102K49FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12102K49FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12102K49FKEA
Related LinksCRCW1210, CRCW12102K49FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12102K49FKEA Details Description
Related parts for CRCW12102K49FKEA
JACK .032-.046".206"L SDR MNT AU datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM BLUE datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .051M 19POS datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
RES 2 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
METRAL PWR HDR 1MX5R PF datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN PCB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SKT datasheet.pdf