Vishay/Dale CRCW12102K49FKEA
CRCW12102K49FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12102K49FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW12102K49FKEA.pdf
Availability of CRCW12102K49FKEA
QUANTITY
CRCW12102K49FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12102K49FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12102K49FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12102K49FKEA
Related LinksCRCW1210, CRCW12102K49FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12102K49FKEA Details Description
Related parts for CRCW12102K49FKEA
TRIMMER 10 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
FUSE 400A 600V T-LAG datasheet.pdf
RES 39.0K OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf