Vishay/Dale CRCW12103R01FNEA
CRCW12103R01FNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12103R01FNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.01 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW12103R01FNEA.pdf
Availability of CRCW12103R01FNEA
QUANTITY
CRCW12103R01FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12103R01FNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12103R01FNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12103R01FNEA
Related LinksCRCW1210, CRCW12103R01FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12103R01FNEA Details Description
Related parts for CRCW12103R01FNEA
TVS DIODE 275VWM TO220 datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3V SOT25-5 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP INCH/REVERSE datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.1 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 40VOUT 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.04A 125 MOHM datasheet.pdf