Vishay/Dale CRCW12181K74FKEK
CRCW12181K74FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12181K74FKEK
Brief Description
RES SMD 1.74K OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW12181K74FKEK.pdf
Availability of CRCW12181K74FKEK
QUANTITY
CRCW12181K74FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12181K74FKEK
Internal Part NumberEIS-CRCW12181K74FKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12181K74FKEK
Related LinksCRCW1218, CRCW12181K74FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12181K74FKEK Details Description
Related parts for CRCW12181K74FKEK
CAP FILM 0.56UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 626 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPDT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf