Vishay/Dale CRCW12181M37FKEK
CRCW12181M37FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12181M37FKEK
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.37M OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW12181M37FKEK.pdf
Availability of CRCW12181M37FKEK
QUANTITY
CRCW12181M37FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12181M37FKEK
Internal Part NumberEIS-CRCW12181M37FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37M
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12181M37FKEK
Related LinksCRCW1218, CRCW12181M37FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12181M37FKEK Details Description
Related parts for CRCW12181M37FKEK
TOOL ANVIL FOR BUSHING datasheet.pdf
FITTING OUT COR LD/LDP3/CD3 OWHT datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BUILT-IN LED PUSHBUTTON datasheet.pdf
RES SMD 104 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 41POS SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CAP FILM 150 NF 10% 2000VDC RAD datasheet.pdf