Vishay/Dale CRCW12183K83FKEK
CRCW12183K83FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12183K83FKEK
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.83K OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW12183K83FKEK.pdf
Availability of CRCW12183K83FKEK
QUANTITY
CRCW12183K83FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12183K83FKEK
Internal Part NumberEIS-CRCW12183K83FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12183K83FKEK
Related LinksCRCW1218, CRCW12183K83FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12183K83FKEK Details Description
Related parts for CRCW12183K83FKEK
CONN CARDEDGE 36POS .156 X .140 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC ETHERNET TXRX 64-HVQFP datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER ADH datasheet.pdf
ATTENUATOR TNC QPL datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf