Vishay/Dale CRCW12184R42FNEK
CRCW12184R42FNEK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12184R42FNEK
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.42 OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW12184R42FNEK.pdf
Availability of CRCW12184R42FNEK
QUANTITY
CRCW12184R42FNEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12184R42FNEK
Internal Part NumberEIS-CRCW12184R42FNEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12184R42FNEK
Related LinksCRCW1218, CRCW12184R42FNEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12184R42FNEK Details Description
Related parts for CRCW12184R42FNEK
LED BLUE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
TIE PAN TY RED 7.4" datasheet.pdf
CONN HEADER 43POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 4.7K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TXRX OPTICAL SFP DMI STD LATCH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
COMBO 13W3 M PCB R/A 50O G30 T datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 14POS SLDR BLUE datasheet.pdf