Vishay/Dale CRCW12185R36FNEK
CRCW12185R36FNEK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12185R36FNEK
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.36 OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW12185R36FNEK.pdf
Availability of CRCW12185R36FNEK
QUANTITY
CRCW12185R36FNEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12185R36FNEK
Internal Part NumberEIS-CRCW12185R36FNEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12185R36FNEK
Related LinksCRCW1218, CRCW12185R36FNEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12185R36FNEK Details Description
Related parts for CRCW12185R36FNEK
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 0.23A TO92-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 23A TO-247AC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN COVER DUST 20POS WHITE datasheet.pdf
CONN RING TERM 1/0AWG #1/4 datasheet.pdf
C/A 50/125 12FIB PLE MPO datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf