Vishay/Dale CRCW20102M55FKEF
CRCW20102M55FKEF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW20102M55FKEF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.55M OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW20102M55FKEF.pdf
Availability of CRCW20102M55FKEF
QUANTITY
CRCW20102M55FKEF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW20102M55FKEF
Internal Part NumberEIS-CRCW20102M55FKEF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW20102M55FKEF
Related LinksCRCW2010, CRCW20102M55FKEF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW20102M55FKEF Details Description
Related parts for CRCW20102M55FKEF
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRANSISTOR RF 1.5W 6V POWER FET datasheet.pdf
RES 65.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
KIT ADAPTER NRF24LE1 24-PIN datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR DCM24AP150T320A50 datasheet.pdf
MINI MOD RF TXRX EM357 20DBM datasheet.pdf
CAP FILM 7.5UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf