Vishay/Dale CRCW20102R40FKEF
CRCW20102R40FKEF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW20102R40FKEF
Brief Description
RES SMD 2.4 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW20102R40FKEF.pdf
Availability of CRCW20102R40FKEF
QUANTITY
CRCW20102R40FKEF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW20102R40FKEF
Internal Part NumberEIS-CRCW20102R40FKEF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW20102R40FKEF
Related LinksCRCW2010, CRCW20102R40FKEF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW20102R40FKEF Details Description
Related parts for CRCW20102R40FKEF
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 2.9V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
CAP ARRAY 22PF 50V NP0 0612 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
IC RADIO MOD 915MHZ U.FL 24-LGA datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
MOUNT, CAM FOLLOWER datasheet.pdf
CAP FILM 5.1NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf