Vishay/Dale CRCW2010499KFHTFP
CRCW2010499KFHTFP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2010499KFHTFP
Brief Description
RES SMD 499K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW2010499KFHTFP.pdf
Availability of CRCW2010499KFHTFP
QUANTITY
CRCW2010499KFHTFP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2010499KFHTFP
Internal Part NumberEIS-CRCW2010499KFHTFP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2010499KFHTFP
Related LinksCRCW2010, CRCW2010499KFHTFP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2010499KFHTFP Details Description
Related parts for CRCW2010499KFHTFP
RES SMD 4.53KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN STACKING 2.8MM-3.3MM 16POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV X7R 0805 datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.005" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf