Vishay/Dale CRCW201056K0FKEF
CRCW201056K0FKEF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW201056K0FKEF
Brief Description
RES SMD 56K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW201056K0FKEF.pdf
Availability of CRCW201056K0FKEF
QUANTITY
CRCW201056K0FKEF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW201056K0FKEF
Internal Part NumberEIS-CRCW201056K0FKEF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW201056K0FKEF
Related LinksCRCW2010, CRCW201056K0FKEF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW201056K0FKEF Details Description
Related parts for CRCW201056K0FKEF
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 30W datasheet.pdf
IC ADC LP 10-BIT 133KHZ 20-SOIC datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .16-.39"250PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf