Vishay/Dale CRCW201056K2FKEF
CRCW201056K2FKEF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW201056K2FKEF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56.2K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW201056K2FKEF.pdf
Availability of CRCW201056K2FKEF
QUANTITY
CRCW201056K2FKEF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW201056K2FKEF
Internal Part NumberEIS-CRCW201056K2FKEF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW201056K2FKEF
Related LinksCRCW2010, CRCW201056K2FKEF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW201056K2FKEF Details Description
Related parts for CRCW201056K2FKEF
IC SWITCH QUAD SPDT 20LFCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 0.681 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
NEOFLON TYPE T 25 FT 24 AWG datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 6-LLP datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 18pF 70 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf