Vishay/Dale CRCW2512182RFKEG
CRCW2512182RFKEG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2512182RFKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 182 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW2512182RFKEG.pdf
Availability of CRCW2512182RFKEG
QUANTITY
CRCW2512182RFKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2512182RFKEG
Internal Part NumberEIS-CRCW2512182RFKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2512182RFKEG
Related LinksCRCW2512, CRCW2512182RFKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2512182RFKEG Details Description
Related parts for CRCW2512182RFKEG
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 27 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 2% 1/6W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADAU1446 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf