Vishay/Dale CRCW251218K7FKEG
CRCW251218K7FKEG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251218K7FKEG
Brief Description
RES SMD 18.7K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251218K7FKEG.pdf
Availability of CRCW251218K7FKEG
QUANTITY
CRCW251218K7FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251218K7FKEG
Internal Part NumberEIS-CRCW251218K7FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251218K7FKEG
Related LinksCRCW2512, CRCW251218K7FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251218K7FKEG Details Description
Related parts for CRCW251218K7FKEG
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 196VC P600 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1759FCBGA datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
SSMA PLUG RA RG179 datasheet.pdf
BUZZER MAG 18V(MAX) 45MM CHASSIS datasheet.pdf