Vishay/Dale CRCW25121K20JNEH
CRCW25121K20JNEH picture photo
Mfg. Part Number
CRCW25121K20JNEH
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW25121K20JNEH.pdf
Availability of CRCW25121K20JNEH
QUANTITY
CRCW25121K20JNEH Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW25121K20JNEH
Internal Part NumberEIS-CRCW25121K20JNEH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW25121K20JNEH
Related LinksCRCW2512, CRCW25121K20JNEH Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW25121K20JNEH Details Description
Related parts for CRCW25121K20JNEH
RES ARRAY 4 RES 270 OHM 2012 datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 32K FLASH 68-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 196KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
HEMOSTAT STRAIGHT PLASTIC 5IN datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf