Vishay/Dale CRCW25121R60JNEG
CRCW25121R60JNEG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW25121R60JNEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.6 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW25121R60JNEG.pdf
Availability of CRCW25121R60JNEG
QUANTITY
CRCW25121R60JNEG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW25121R60JNEG
Internal Part NumberEIS-CRCW25121R60JNEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW25121R60JNEG
Related LinksCRCW2512, CRCW25121R60JNEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW25121R60JNEG Details Description
Related parts for CRCW25121R60JNEG
RES SMD 105 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
SHAFT 5.2" FOR DISCONNECT SWITCH datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 4P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
EMITTER UV 405NM 30MA RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf