Vishay/Dale CRCW251227K0FKEG
CRCW251227K0FKEG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251227K0FKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251227K0FKEG.pdf
Availability of CRCW251227K0FKEG
QUANTITY
CRCW251227K0FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251227K0FKEG
Internal Part NumberEIS-CRCW251227K0FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251227K0FKEG
Related LinksCRCW2512, CRCW251227K0FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251227K0FKEG Details Description
Related parts for CRCW251227K0FKEG
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 2008 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC FPGA KINTEX-7 900-FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 412 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LIMIT SWES STRAIGHT ANTENNA datasheet.pdf
LED XLAMP XQ-E GREEN datasheet.pdf
CHISEL 30DEG TIP 3.2MM 600DEG datasheet.pdf