Vishay/Dale CRCW251251K1FKEG
CRCW251251K1FKEG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251251K1FKEG
Brief Description
RES SMD 51.1K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251251K1FKEG.pdf
Availability of CRCW251251K1FKEG
QUANTITY
CRCW251251K1FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251251K1FKEG
Internal Part NumberEIS-CRCW251251K1FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251251K1FKEG
Related LinksCRCW2512, CRCW251251K1FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251251K1FKEG Details Description
Related parts for CRCW251251K1FKEG
BOX ABS BLACK 4.62"L X 3.11"W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 175mA Backlight, Lighting 16-TQFN (4x4) datasheet.pdf
CONN HDR 9POS VERT 2MM TIN T/H datasheet.pdf
IC TUNER DIVERS SDB/DVB-T 56TQFN datasheet.pdf
ELECTRODE UNDERWATER SGL 30M datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 22A/30A 8DFN datasheet.pdf