Vishay/Dale CRCW2512562KFKEG
CRCW2512562KFKEG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2512562KFKEG
Brief Description
RES SMD 562K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW2512562KFKEG.pdf
Availability of CRCW2512562KFKEG
QUANTITY
CRCW2512562KFKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2512562KFKEG
Internal Part NumberEIS-CRCW2512562KFKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2512562KFKEG
Related LinksCRCW2512, CRCW2512562KFKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2512562KFKEG Details Description
Related parts for CRCW2512562KFKEG
CARDEDGE 30POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 240A TO-247 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
MT-RJ WRKST JACK KIT ROSE 50/125 datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 2CH PWRSSO24 datasheet.pdf
CLEAN&FINISH ROLL 24"X30' A MED datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 3.93A 43 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 830MA 265 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf