Vishay/Dale CRCW25128R87FKEG
CRCW25128R87FKEG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW25128R87FKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.87 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW25128R87FKEG.pdf
Availability of CRCW25128R87FKEG
QUANTITY
CRCW25128R87FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW25128R87FKEG
Internal Part NumberEIS-CRCW25128R87FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW25128R87FKEG
Related LinksCRCW2512, CRCW25128R87FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW25128R87FKEG Details Description
Related parts for CRCW25128R87FKEG
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56SSOP datasheet.pdf
IC A/D CONV 8BIT SRL IN/OUT 8DIP datasheet.pdf
SSD 64GB 2.5" SATA datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CONTACT PIN CRIMP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf