C&K Components CRD10RM0SB
CRD10RM0SB picture photo
Mfg. Part Number
CRD10RM0SB
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY DIP BCD FLUSH 20V
Datasheet Download
CRD10RM0SB.pdf
Availability of CRD10RM0SB
QUANTITY
CRD10RM0SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRD10RM0SB
Internal Part NumberEIS-CRD10RM0SB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
Standard Package45
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesCRD
PackagingTube
CircuitBCD
Number of Positions10
Current Rating0.4VA
Voltage Rating20VAC/DC
Actuator TypeRotary for Tool
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Height Above Board0.271" (6.88mm)
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
FeaturesProcess Sealed
Body MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Length0.393" (10.00mm)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life30,000 Steps
Electrical Life20,000 Steps
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRD10RM0SB
Related LinksCRD10, CRD10RM0SB Datasheet, C&K Components Distributor
CRD10RM0SB Details Description
Related parts for CRD10RM0SB
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET CONTACT BNC CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK 2NC SLOW ACT datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A datasheet.pdf