Cirrus Logic, Inc. CRD1600-120W
CRD1600-120W picture photo
Mfg. Part Number
CRD1600-120W
Manufacturer
Product Category
Evaluation and Demonstration Boards and Kits
Brief Description
REFERENCE DESIGN FOR CS1600
Datasheet Download
CRD1600-120W.pdf
Availability of CRD1600-120W
QUANTITY
CRD1600-120W Order Process
Ship out your order
Specifications of CRD1600-120W
Internal Part NumberEIS-CRD1600-120W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesCS150x/160x PCB Layout Guidelines
Development Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation and Demonstration Boards and Kits
Series-
Main PurposeLighting, Ballast Control
EmbeddedNo
Utilized IC / PartCS1600
Primary AttributesInput 108 ~ 305 VAC
Secondary AttributesPower Factor Corrected (PFC)
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRD1600-120W
Related LinksCRD160, CRD1600-120W Datasheet, Cirrus Logic, Inc. Distributor
CRD1600-120W Details Description
Related parts for CRD1600-120W
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.23A 110 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 500MA 2 OHM TH datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SO datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V 1111 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DBL datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR ISL6752 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
HAN PNEUMATIC CONTACT MALE 1,6 datasheet.pdf
G5 ECAT SERVO DRIVE 750W 200VA datasheet.pdf
CAP CER 4.6PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 0402 600 OHM datasheet.pdf