Cherry CRE22F2BBRLE
CRE22F2BBRLE picture photo
Mfg. Part Number
CRE22F2BBRLE
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V
Datasheet Download
CRE22F2BBRLE.pdf
Availability of CRE22F2BBRLE
QUANTITY
CRE22F2BBRLE Order Process
Ship out your order
Specifications of CRE22F2BBRLE
Internal Part NumberEIS-CRE22F2BBRLE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesCR
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating20A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/CapRed
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorNeon, Red
Illumination Voltage (Nominal)125 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.50mm x 12.10mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life6,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRE22F2BBRLE
Related LinksCRE22F, CRE22F2BBRLE Datasheet, Cherry Distributor
CRE22F2BBRLE Details Description
Related parts for CRE22F2BBRLE
IC BUS XCVR LVTTL-GTLP 56-TVSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN SSL RCPT 2POS 4MM SOLDER datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 48VIN 12VOUT datasheet.pdf
G7SA-2A2B DC48 datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
RES 22K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MODULAR CRIMP HEAD datasheet.pdf
ENCLOSED DISCONNECTS datasheet.pdf
M803 5C 5#16 SKT RECP THRD datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf