Bourns Inc. CRE2512-FZ-R001E-3
CRE2512-FZ-R001E-3 picture photo
Mfg. Part Number
CRE2512-FZ-R001E-3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.001 OHM 1% 3W 2512
Datasheet Download
CRE2512-FZ-R001E-3.pdf
Availability of CRE2512-FZ-R001E-3
QUANTITY
CRE2512-FZ-R001E-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRE2512-FZ-R001E-3
Internal Part NumberEIS-CRE2512-FZ-R001E-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRE2512
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.001
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.254" L x 0.132" W (6.45mm x 3.35mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRE2512-FZ-R001E-3
Related LinksCRE2512-F, CRE2512-FZ-R001E-3 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRE2512-FZ-R001E-3 Details Description
Related parts for CRE2512-FZ-R001E-3
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
F61-08-2.00MM UNSHROUDED HDR datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/1.5V 0.2A 6SON datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPDT 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf