Bourns Inc. CRE2512-FZ-R002E-2
CRE2512-FZ-R002E-2 picture photo
Mfg. Part Number
CRE2512-FZ-R002E-2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.002 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CRE2512-FZ-R002E-2.pdf
Availability of CRE2512-FZ-R002E-2
QUANTITY
CRE2512-FZ-R002E-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRE2512-FZ-R002E-2
Internal Part NumberEIS-CRE2512-FZ-R002E-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRE2512
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.002
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.254" L x 0.132" W (6.45mm x 3.35mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRE2512-FZ-R002E-2
Related LinksCRE2512-F, CRE2512-FZ-R002E-2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRE2512-FZ-R002E-2 Details Description
Related parts for CRE2512-FZ-R002E-2
CONN MOD JACK 6P4C UNSHIELDED datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 2.6A (Switch) Backlight 24-QFN-EP (4x4) datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 33MHZ 32PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 40 PIN RIGHT AN datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
D.S RANDOM CAMERA C MOUNT datasheet.pdf
CAP POLY 180UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf