Bourns Inc. CRE2512-FZ-R003E-3
CRE2512-FZ-R003E-3 picture photo
Mfg. Part Number
CRE2512-FZ-R003E-3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.003 OHM 1% 3W 2512
Datasheet Download
CRE2512-FZ-R003E-3.pdf
Availability of CRE2512-FZ-R003E-3
QUANTITY
CRE2512-FZ-R003E-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRE2512-FZ-R003E-3
Internal Part NumberEIS-CRE2512-FZ-R003E-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRE2512
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.003
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.254" L x 0.132" W (6.45mm x 3.35mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRE2512-FZ-R003E-3
Related LinksCRE2512-F, CRE2512-FZ-R003E-3 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRE2512-FZ-R003E-3 Details Description
Related parts for CRE2512-FZ-R003E-3
IC CONV PWM UVLO HV SOT223-4 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 5SO datasheet.pdf
IC RHEOSTAT DALLAST 3V 100K 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS R/A LONG LA datasheet.pdf