Bourns Inc. CRE2512-FZ-R008E-2
CRE2512-FZ-R008E-2 picture photo
Mfg. Part Number
CRE2512-FZ-R008E-2
Brief Description
RES SMD 0.008 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CRE2512-FZ-R008E-2.pdf
Availability of CRE2512-FZ-R008E-2
QUANTITY
CRE2512-FZ-R008E-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRE2512-FZ-R008E-2
Internal Part NumberEIS-CRE2512-FZ-R008E-2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.008
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.254" L x 0.132" W (6.45mm x 3.35mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRE2512-FZ-R008E-2
Related LinksCRE2512-F, CRE2512-FZ-R008E-2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRE2512-FZ-R008E-2 Details Description
Related parts for CRE2512-FZ-R008E-2
IC OPAMP GP 110KHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 176LFBGA datasheet.pdf
IC XLATOR PECL TTL 5V 8-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TSC2111EVM datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND ALPHA/NUMERC 16BTN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 60POS datasheet.pdf