Bourns Inc. CRE2512-FZ-R009E-2
CRE2512-FZ-R009E-2 picture photo
Mfg. Part Number
CRE2512-FZ-R009E-2
Brief Description
RES SMD 0.009 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CRE2512-FZ-R009E-2.pdf
Availability of CRE2512-FZ-R009E-2
QUANTITY
CRE2512-FZ-R009E-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRE2512-FZ-R009E-2
Internal Part NumberEIS-CRE2512-FZ-R009E-2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.009
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.254" L x 0.132" W (6.45mm x 3.35mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRE2512-FZ-R009E-2
Related LinksCRE2512-F, CRE2512-FZ-R009E-2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRE2512-FZ-R009E-2 Details Description
Related parts for CRE2512-FZ-R009E-2
IC OSC DUAL FX FREQ 80MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC10S/AE10M/CCE10S datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IGBT 600V 36A 178W TO247-3 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 200A CHASSIS datasheet.pdf
IC DRIVER SPEAKER H 16DSBGA datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
NTC THERMISTOR 0603 10K J60 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
RES SMD 175.84 OHM 1/5W 1506 datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf