Bourns Inc. CRF2512-FX-R007ELF
CRF2512-FX-R007ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRF2512-FX-R007ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.007 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CRF2512-FX-R007ELF.pdf
Availability of CRF2512-FX-R007ELF
QUANTITY
CRF2512-FX-R007ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRF2512-FX-R007ELF
Internal Part NumberEIS-CRF2512-FX-R007ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRF2512 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRF
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)0.007
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.031" (0.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRF2512-FX-R007ELF
Related LinksCRF2512-F, CRF2512-FX-R007ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRF2512-FX-R007ELF Details Description
Related parts for CRF2512-FX-R007ELF
FAN AXIAL 127X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 4CH TRANS 16SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.05M OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 1.5GHZ 8SOIC datasheet.pdf
D4SL-N2QFG-DN datasheet.pdf
RES SMD 4K OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DGTL ISO 3KV 2CH GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 4XDFN datasheet.pdf