Bourns Inc. CRH0603-FW-4994ELF
CRH0603-FW-4994ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRH0603-FW-4994ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.99M OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRH0603-FW-4994ELF.pdf
Availability of CRH0603-FW-4994ELF
QUANTITY
CRH0603-FW-4994ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRH0603-FW-4994ELF
Internal Part NumberEIS-CRH0603-FW-4994ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCRH,CRP Series Sep/2015
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRH0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRH0603-FW-4994ELF
Related LinksCRH0603-F, CRH0603-FW-4994ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRH0603-FW-4994ELF Details Description
Related parts for CRH0603-FW-4994ELF
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-QFN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
LED RECEPT FBR OPTIC GAAIAS TO46 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 250VAC 450VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 250MA 1.95 OHM datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 100PQFP datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 5A datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
POT 100K OHM 0.06W CARBON LOG datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf